Pomáháme dětem s PKU ke snadnějšímu životu

Naši sponzoři a partneři:

Náš příběh

Příběh maminky dítěte s PKU.

Jmenuji se Margit a tento příběh se šťastným koncem, vlastně i začátkem začal krásného, teplého zářijového dne v roce 1986. Narodila se mi dcera, pro kterou jsem vybrala nádherné a symbolické jméno Viktorie. Její jméno mělo symbolizovat vítězství a výhru. Ani jsem netušila, jak to pro ni a vlastně i pro mně bude důležité.
 Moc jsem se na ni těšila a doma už měla připravenou voňavou postýlku,  nový kočárek. Všechno nachystané pro příchod moji malé princezny. Narodila se krásná zdravá holčička. Malinká se spoustou tmavých vlásků. Jak jsem byla šťastná. Toto štěstí trvalo jen pár dní, než jsem se dozvěděla tu krutou diagnózu. Moje milovaná dcera má fenylketonurii. V životě jsem to slovo neslyšela a vůbec jsem si nedovedla představit co to vlastně znamená.
 
Ihned byla hospitalizována na speciálním oddělení dětské nemocnice a já s ní. V nemocnici jsme byly 8 týdnů. Pro moji malinkou dceru Viktorku začal životní boj o vítězství. Následovala spousta vyšetření, stovky odběrů krve, převedení z mateřského mléka na speciální přípravky. Lékaři i sestřičky byli velmi vstřícní, chápaví, ale copak to mohlo zmírnit moji obrovskou bolest, když jsem věděla s čím bude moje dcera celý život bojovat. Pokud by se nedržela přísná dieta, vysoké hladiny fenylalaninu v krvi by nenávratně poškodily mozek a dítě by trpělo mentální retardací.
Nesměla jsem před ní plakat, aby bylo miminko klidné. První rok jejího života jsem celý po nocích proplakala. Jinak jsem musela fungovat na 100%, abych jí s tímto nelehkým údělem pomohla žít co nejlépe. Aby mohla prožít dětství jako všechny zdravé děti. 
 
Opět musím i po tolika letech poděkovat tehdejší naší ošetřující lékařce za ohromnou psychickou podporu, lidský přístup a velkou naději ve víru, že moje holčička tuto nemoc zvládne.Viktorka má tu nejtěžší formu fenylketonurie.
Jedinou léčbou fenylketonurie (zkráceně PKU) je pouze přísná dieta a speciální potraviny. Tak začal kolotoč , na který jsem naskočila po jejím narození a seskočila asi za 20 let. Jako mininko nesnášela přípravky, které měla místo mateřského mléka a vždy vše v noci vyblinkala. Tak jsem přeslíkla postýlku, udělala novou dávku a věřila, že ji tentokrát nevyblinká. Toto trvalo půl roku, pak už mohla dostat jiný typ přípravku, no a po něm měla zase špatné výsledky, tak se zkoušel další přípravek. Až konečně v devíti měsících jejího života, mohla užívat zase jinou značku a tento přípravek konečně snášela. Začala už jíst i pevnou stravu ze zeleniny a ovoce. Všechno přesně zvážené, aby obsah fenyalaninu nepřekročil denní dávku, kterou měla spočítanou na její věk a váhu.
Tak jsem jen vážila, vážila ovoce a zeleninu,  pekla chléb z kukuřičného škrobu, pekla piškoty ze škrobu a i toto se muselo přesně odvažovat a počítat. 
Viktorce jsem trpělivě každý den mnohokrát vysvětlovala, proč nesmí naše jídlo, proč si nesmí sama nic a nikde na návštěvě  vzít  na jídlo.
Když ke mně vzhlédla malá čtyřletá holčička a zeptala se :"maminko jak chutná maso, maminko jak chutná čokoláda", v krku jsem měla knedlík a hruď mi sevřela obrovská bolest. Bože jak jí to mám vysvětlit, aby to pochopila a přitom se necítila o něco ošizena. Zase jsem trpělivě vysvětlovala a vysvětlovala.
 
Další velké úskalí nás čekalo s nástupem do školy. Děti se jí posmívaly, že má divné jídlo. Někdy plakala a já bych nejraději plakala s ní, ale opět jsem musela být silná a vysvětlit jí, jak má vlasně to jídlo nesmírně zdravé. To už byla zvyklá, že má speciální dietu a vše se vysvětlovalo mnohem lépe, pak sice trochu vzdoru přišlo v pubertě, ale to byl spíš jen lehký záchvěv. I v tomto období jsme se nakonec spolu domluvily  na přísném dodržování diety. 
 
Dcera mi dospívala v krásnou mladou ženu a když jsem se ohlédla zpět na tu práci, probdělé a proplakané noci, tolik bolesti co jsem jako matka prožila, aby byla zdravá, musím říct, že to za to stálo a moje Viktorie vyhrála. Vyhrála svůj život. Teď má bezvadného manžela, krásného, zdravého a chytrého chlapečka a já vím, že je šťasná.
 
Maminka Margit
 
P.S.
školu zvládla bez problému, chodila na zpěv, do klavíru a na krasobruslení. V pozdějším věku se věnovala svému psímu miláčkovi. Pejsky má i nyní. Věnuje se jako vzorná maminka svému synkovi i pejskům. A perfektně zvládá i svoji dietu, která je stále tak přísná, protože dodržování diety má vliv na její těhotenství (na zdravý vývoj plodu). Její manžel jí pomáhá ve výpočtech, vytváří pro ni speciální program na automatické propočítávání všech sledovaných hodnot diety (množství fenylalaninu, kalorie, gramy jednotlivých složek, které může za den sníst). A já jsem stále nachystaná jí poradit, jak chutně uvařit i s tak omezenými možnostmi.
 
 

Příběh dcery s PKU

Jmenuji se Viktorie a mám klasickou formu fenylketonurie, tj. nejtěžší forma této nemoci. Poprvé jsem si začala uvědomovat odlišnost mého stravování ještě předtím, než jsem začala chodit do školy. To když jsem viděla, že moje starší sestra, která tuto nemoc nemá, mívala na večeři krupičnou kaši s krásně barevnými lentilkami a já svůj bílý chléb, podobající se knedlíku. Nebo když jsme dostali Mikuláše, já  jsem  měla hlavně ovoce a Bompari či Lipo a moje sestra různé čokoládové figurky. Brala jsem to však jako normální, od maminky jsem byla poučena, že tyto pamlsky opravdu nemůžu. Nikdy jsem se necítila, že o něco přicházím. Jen si vzpomínám, že mi vždy moc voněly čerstvé rohlíky a tak jsem si k nim čichala a představovala si, jak asi chutnají. Byla jsem však naučená, co smím a co nesmím. Bylo to jako takové mé zaklínadlo: toto já nemůžu, nebo já se zeptám maminky.

Změna nastala při nástupu do školy. To jsem musela vysvětlovat spolužákům, proč nesmím jíst to a to a proč mám takové divné svačiny. Jako malé děti jsme to moc neřešily, řekla jsem, že mám nemocná játra a že musím jíst tyto speciální jídla a dál se to neřešilo. Dokonce mi děti některé mé speciální oplatky a sušenky záviděly. Na prvním stupni jsem pak na obědy chodívala domů, protože jsme naštěstí školu neměli moc daleko od našeho domova.

Horší to pak bylo v době dospívání na 2. stupni a na střední škole, kam jsem již dojížděla. To jsem obědy musela řešit nějakou větší svačinou, protože v té době nebylo obvyklé, že by děti s nějakým omezením ve stravování mohli jíst své donesené a přihřáté jídlo s ostatními ve školní jídelně, nebo že by kuchařky něco lehčího dokonce i připravily. Alespoň v mé škole tomu tak nebylo. A změnil se i přístup spolužáků… V tomto „telecím období“ jsem si x-krát vyslechla, co to jím za blafy a že to vypadá jako žrádlo pro kobylu, že to páchne  apod… Tyto posměšky a k tomu puberťácká revolta ve mně vyvolala chuť zkusit jak chutná běžné jídlo.

 A tak kolem 13 let, když moji vrstevníci zkoušeli svoji první cigaretu, tak já zkoušela svůj první rohlík. Nebylo to, že bych najednou začala jíst běžnou stravu, to by nedopadlo nejlíp, ale občas jsem si kousla do „zakázaného ovoce“.

Pak jsem v 19-ti letech potkala svého současného manžela a můj pohled na tuto dietu se velmi změnil. Brala jsem ji totiž jako moji velkou sociální překážku, jako něco velmi složitého pro běžný život, měla jsem strach, že se nikdy nenaučím to pečlivé přepočítávání každého jídla, co dělala moje maminka.

Můj manžel Michal měl však úplně jiný přístup, než jsem byla od svých vrstevníků zvyklá. Aktivně se zajímal co to vlastně je a na jakém principu mé stravování funguje. Začali jsme jezdit na setkání lidí s touto nemocí a vytvořil mi i speciální počítačový program, který mi to co jsem počítala půl dne, vypočítá během okamžiku.

 Už v době dospívání mi má doktorka pro PKU kladla na srdce, že nesmím neplánovaně otěhotnět, protože by mému miminku hrozila materální PKU, tj. pokud má matka s PKU vysoké hladiny fenylalaninu v krvi před a během těhotenství kvůli nevhodnému stravování, tak dítě pak bude mentálně postižené, bude mít těžké srdeční vady, hrozí i potrat.

 Proto musí ženy s PKU těhotenství vždy plánovat a dodržovat velice přísnou dietu už 3-6 měsíců před početím a během celého těhotenství. S tímto byl seznámen i můj manžel a také s tím, že bude muset podstoupit tzv. zátěžové testy. To jsou testy, kdy se zjistí, jestli není partner nosičem toho chybného genu, který způsobuje PKU. Pokud by byl, tak by naše dítě s velkou pravděpodobností mělo fenylketonurii.  Když jsme začali plánovat rodinu, musel manžel podstoupit nejdříve tyto testy – musel po celý den v různých časových intervalech pít speciální roztok s fenylalaninem a pak mu odebírali krev a zjišťovali, jak jeho tělo zpracovává tuto látku. A co jsem slyšela, tak tento roztok není zrovna moc chutný.

Naštěstí Michal nosičem nebyl. I když jsem měla strach, že přísnou dietu během přípravy a v těhotenství nezvládnu – děsila jsem se nevolností a zvracení, které mohlo způsobovat zvýšení mých hladin phe (fenylalaninu), ale díky velké psychické podpoře mého manžela i maminky jsem vše zvládla a jak příprava, tak těhotenství bylo bezproblémové.

Nyní máme krásného, zdravého chlapečka Oliverka a budeme plánovat další miminko, protože už vím, že to zvládnu.

VELKÉ PODĚKOVÁNÍ

Proto bych chtěla poděkovat svému manželovi Michalovi za jeho přístup a podporu, protože vím, že ne každý muž by toto podstoupil. Také, že mi dodal sebedůvěru, že to zvládnu a ukončil tak mé temné období hřešení, které počalo mou pubertální revoltou a pokračovalo i v době (díky) rozvodu rodičů, kdy mě můj otec začal úplně ignorovat, což trvá dodnes.

A hlavně chci poděkovat své mamince, za život, který mi dala vlastně dvakrát. Teď totiž také jako maminka (hysterická z každého pupínku svého děťátka) vím, jaká to musela být muka a hrůza nevědět, zda mé dítě bude či nebude zdravé. A i když se vám lékaři snaží co nejvíce pomoci, to hlavní, ten každodenní boj zůstává hlavně na rodičích, v mém případě na mé mamince Margit. Děkuji mami.

Dcera Viktorie